NAJBOLJI I NAJGORI DOMAĆI “LIJEKOVI” ZA

NAJBOLJI I NAJGORI DOMAĆI “LIJEKOVI” ZA

Saznajte koji su najbolji, a koji najgori narodni “lijekovi” za hemoroide.

Statistike pokazuju da barem pola svjetske populacije ima problema sa hemoroidima. U narodu poznati i kao šuljevi, ovo bolno stanje su zapravo otečeni krvni sudovi u predjelu anusa i donjeg dijela rektuma. Do proširenja krvnih sudova dolazi pod pritiskom, pa je najčešći uzrok njihovog nastanka pretjerano naprezanje pri pokretu crijeva (crijevna peristaltika), ali i pretjerano sjedenje, trudnoća, hronični zatvor, genetska predispozicija, starenje, česte dijareje, infekcije anusnog dijela, visok pritisak, podizanje tereta… Takođe, i ishrana igra važnu ulogu u nastanku hmoroida, a veoma ljuta i začinjena hrana može da ih uzrokuje.

Hemoroidi se dijele na spoljašnje i unutrašnje. Unutrašnji se pojavljuju unutar analnog kanala i kada su manje izraženi ne mogu da se vide ili napipaju. Spoljašnji hemoroidi se pojavljuju ispod kože na samom početku analnog kanala i za razliku od unutrašnjih, mogu da izazovu izizetno jak bol prilikom pražnjenja crijeva.

Postoje brojni prirodni “lijekovi” koji mogu da pomognu kod ovog problema, ali i oni koji su popularni u narodu, a koji zapravo, po mišljenju stručnjaka, samo pogoršavaju stanje. Kolorektalni hirurg Džeremi Lipman upozorava da svaka promena koju primijetite oko anusa je znak za alarm da se obratite ljekaru kako bi se uvjerio da se ništa ozbiljnije ne dešava, naročito ako vidite krv. Ukoliko se ispostavi da je riječ o hemoroidima, probajte neke domaće “čekove” koji su se pokazali korisnom kod ovog problema.

Šta pomaže?

Prije nego što pokušate sa kućnim tretmanom, dr Lipman ističe da se prethodno konsultujete sa ljekarom koji će potvrditi da je riječ o hemoroidima.

1. Sjedeće kupke

Stručnjaci preporučuju osobama sa bolnim hemoroidima da sjede u toploj vodi 15 minuta, nekoliko puta dnevno – posebno nakon pražnjenja crijeva.

“Ovo je jedan od najboljih tretmana”, kaže dr Lipman. Kako se izvodi? Tako što se na WC šolju stavi specijalizovana mala posuda (napravljena tako da se oslanja na dasku šolje) i koja se napuni toplom vodom. Na ovaj način se bolno područje napari i umiri. Takođe, možete samo i da sjedite u kadi napunjenoj toplom vodom.

2. Psilijum ljuskice

Psilijum (psyllium) ljuskice se mogu kupiti u bilo kojoj zdravoj hrani i pomažu u povećanju unosa vlakana i omekšavaju stolicu da lakše prođe kroz analni kanal. Pazite da ne unosite preveliku količinu ovih ljuskica odjednom, jer mogu da izazovu gasove ili grčeve u stomaku.

“Koristite ih da omekšate stolicu i kako biste redovnije praznili crijeva. Kada je stolica meka i lako prolazi, veća je verovatnoća da će se hemoroidi povući. Obavezno pijte puno vode ako uzimate ovaj suplement”, kaže dr Lipman.

3. Aloja vera

Anti-inflamatorna svojstva aloja vere mogu da pomognu u smirivanju upale hemoroida. Dr Lipman kaže da je ovo sredstvo bezbjedno za upotrebu samo ako je riječ o čistoj aloji, a ne o jednom od sastojaka u kremama.

Šta nikako da ne koristite?

Postoje i neki tretmani koji su popularni u narodu, ali koji ne samo da ne pomažu, već mogu da izazovu i pogoršanje kaže dr Lipman.

1. Jabukovo sirće

Vjeruje se da upotreba jabukovog sirćeta može da donese trenutno kod problema sa hemoroidima, da smanji svrab i bol.

“Nikako ne preporučujem upotrebu jbukovog sirćeta jer može da izgori kožu usljed prekomjerne upotrebe i pogorša probleme”, kaže dr Lipman.

2. Ulje čajevca

Da sli antiseptička i antiinflamatorna svojstva ulja čajevca mogu da smanje oticanje i svrab uzrokovane hemoroidima? Postoje istraživanja koja sugerišu da gel napravljen od ovog ulja ublažava simptome, ali ova teorija nije dovoljno ispitana, tako da ga dr Lipman ne preporučuje.

Da biste pomogli u liječenju i prevenciji hemoroida, važno je da jedete dovoljno vlakana (25 grama dnevno za žene, 38 grama dnevno za muškarce) i pijete najmanje osam čaša vode dnevno.