KOLIKO PUTA DNEVNO IDETE U TOALET?:

KOLIKO PUTA DNEVNO IDETE U TOALET?:

Čak je i odlazak u toalet tokom noći zapravo sasvim normalna stvar, kažu stručnjaci. Britanski urolog Petr Holi tvrdi da je neophodan pregled kod specijaliste ako mokrite više od deset puta dnevno.

„Odlazak u toalet više od deset puta može biti znak da nešto nije u redu jer niz bolesti može uzrokovati da mokrimo češće nego inače“, rekao je on. Ovo uključuje bolesti kao što su…

1. Dijabetes: „Kada ima previše šećera u krvi, naši bubrezi su primorani da rade još jače da filtriraju i apsorbuju glukozu i izlučuju je kao urin“, objasnio je Holi. Kada neko konzumira mnogo šećera i mnogo mokri, to pokazuje da možda ima dijabetes tipa 2.

2. Moždani udar: Moždani udar nastaje kada je krvni sud koji prenosi kiseonik do mozga blokiran ili puknut i može stvoriti probleme sa našim centralnim nervnim sistemom. „Mogu biti pogođeni nervi povezani sa bešikom i kao rezultat toga ćemo možda morati češće da piškimo ili izgubimo sposobnost da držimo bešiku“, rekao je Holi.

3. Uvećana prostata: Većina muškaraca ima uvećanu prostatu – žlezdu koja se nalazi u blizini muške bešike, a najčešće je kod muškaraca starijih od 50 godina. „Ovo može dovesti do dodatnog pritiska na bešiku i uretru i uzrokovati povećanu učestalost mokrenja, kao i veće poteškoće pri mokrenju“, rekao je on.

4. Rak mokraćne bešike: „Bešika je vitalni deo procesa mokrenja, a tumor u njoj može uticati na to kako piškimo“, rekao je Holi. Možda ćemo morati da mokrimo češće nego obično, možemo osećati bol dok to radimo, a to takođe može stvoriti osećaj potrebe za mokrenjem čak i kada bešika nije puna.

5. Polno prenosive bolesti: Hlamidija i gonoreja su među najčešće dijagnostikovanim polno prenosivim bolestima u UK i obe su povezane sa povećanim mokrenjem. „One takođe mogu da stvore osećaj peckanja kada piškimo, da zamuti urin ili da stvore jak miris“, objasnio je gospodin Holi.