Simptomi poremećaja štitnjače često mogu ličiti na posljedice stresa ili menopauze.
„Stalno sam mislio da sam zbog posla patio od stresa, bližilo se vrijeme moje promocije i radila sam više nego ikad.“ Ovim riječima počinje ispovijest Christine McKnight o bolesti štitne žlijezde, koja je izazvala veliku pažnju britanskih medija
“Bila sam stalno umorna, ali mi je to bilo logično. Zaboravljala sam mnoge stvari, što mi nije bilo čudno. Mučila sam se sve više suve kože, kosa mi je postala jako tanka i lomljiva”, kaže Kristina. A onda je moj muž primetio da i ja radim nedeljom, što ranije nije bio čest slučaj.
Morala je tako da se ponaša, jer tokom radne nedelje nije mogla da završi sve zadatke – nije mogla da se fokusira na njih. Prvi odlazak kod doktora završen je nedoumicama, jer je doktor otkrio kvržicu na vratu i uputio Kristinu na ultrazvuk i biopsiju.
Potvrđen je rak štitne žlijezde. Uklonjena je štitna žlijezda, a Christina je potom liječena radioaktivnim jodom.
Štitna žlijezda je od vitalnog značaja, reguliše brojne tjelesne funkcije stalnim ispuštanjem hormona u krvotok. Utječe na metaboličke procese, kontrolira srce, funkciju mozga i zdravlje kostiju.
Kada radi usporeno – hipotireoza – pacijent se osjeća usporeno, umorno i depresivno. Kada djeluje više – hipertireoza – simptomi su anksioznost, razdražljivost, nemir i problemi sa spavanjem.
Problemi uzrokovani nepravilnim radom štitne žlijezde ponekad se mogu pomiješati s menopauzom. Međutim, jednostavni testovi krvi mogu potvrditi da li je problem u štitnoj žlijezdi ili negdje drugdje.