Brokule i slično povrće biste trebali jesti što češće. Mnoga istraživanja pokazala su da sulforafan, koji se nalazi u brokulama, karfiolu, kelju i kupusu, može unišititi ćelije raka, prenosi magazin Eat This, Not That. Dakle, konzumiranje brokula nekoliko puta sedmično smanjuje rizik od raka prostate, dojke, pluća, kože i želuca.
Špinat je izvor luteina i zeaksantina, dva karotenoida koji dokazano smanjuju rizik od raka dojke. Isto tako, bogat je folatima koji jačaju DNK i vitaminom B, koji je neophodan trudnicama.
Bitno je navesti i grah zato što on ne sadrži nezdrave masti. To je jedan od razloga zašto je u rezultatima velikog istraživanja objavljenim u JAMA International Medicine navedeno da su ljudi koji su jeli grah najmanje četiri puta sedmično imali 22 posto manji rizik od srčanih bolesti u odnosu na one koji su ga rjeđe jeli.
Izreka “Jedna jabuka na dan, tjera doktora iz kuće van” nije mit. Critical Reviews in Foods Science and Nutrition navode da su jabuke ključne u održavanju kardiovaskularnog zdravlja. One štite krvne žile i smanjuju krvni pritisak. Američko udruženje za bolesti srca (AHA) navodi da je flavonoid kvercetin, koji se također nalazi u jabukama, antihipertenziv.
Borovnice sadrže antioksidanse zvane flavonoidi i antocijanini. Oni imaju sposobnost smanjiti bilo kakvu vrstu upale. Prije dvije godine u magazinu Advances in Nutrition napisano je da borovnice imaju pozitivan učinak na zdravlje krvnih žila, regulaciju nivoa šećera te ravnotežu crijevne flore.