BUDITE SE NERV0ZNI, A NE ZNATE ZBOG ČEGA

Doktor Đura Macura objasnio je kako rad hormona utiče na naše raspoloženje, ali i zdravlje!

Ima dana kada ustanemo “na lijevu nogu” i tada smo obično nervozniji ili ljutiji nego prethodnih dana. Jesu li krivci hormoni koji utiču na naše raspoloženje ili su oni samo izgovor za to kako se osjećamo i ponašamo?

O tome je gostujući u Beogradskoj hronici na RTS-u govorio dr Đura Macura, endokrinolog iz Kliničkog centra Srbije.

“Neki hormoni su zaduženi da nas održavaju budnima i aktivnima, to je kortizol – hormon nadbubrežne žlijezde. Upravo zbog toga, kada neko promijeni ritam spavanja, nervozan je i pospan jer kortizol nije rano počeo da raste. ujutro”, objasnila je dr. Macura. Takođe je istakao da je ono što najčešće dovodi do hormonskog disbalansa vezano za rad štitne žljezde.

“Poremećaj funkcije štitne žlijezde jedan je od vodećih razloga narušavanja našeg ukupnog stanja, aktivnosti, psihičkog statusa, gubitka tjelesne mase, ubrzanog rada srca”, istakao je doktor. Međutim, šta uzrokuje poremećaj hormona i kako ih održavati u ravnoteži? Na to pitanje dr Macura je naveo da je glavni razlog stres kao okidač raznih bolesti u organizmu.

“Stres je samo stanje koje pogoršava već postojeće promjene u organizmu. Dakle, ako neko već ima dijabetes i pod stresom je, nivo šećera u krvi će se dodatno povećati”, rekao je. Što se inzulinske rezistencije tiče, dr. Macura kaže da to nije bolest, već stanje u organizmu u kojem ćelije ne reaguju dobro na postojeći nivo insulina koji luči pankreas.

“Ovi pacijenti su uglavnom predodređeni da dobiju dijabetes tipa 2. Uzroci su poznati i javlja se uglavnom zato što su ljudi ranije bili gojazni ili imaju porodičnu anamnezu dijabetesa, imaju poremećaj reproduktivnog ciklusa ili sindrom policističnih jajnika”, objasnio je dr.

Ukoliko imate ili osjećate neke od ovih tegoba, po savjetu samog dr. Macura, obratite se endokrinologu i posvetite više pažnje zdravoj prehrani.