EVO ŠTA SE DEŠAVA U ORGANIZMU AKO SPAVATE

Ivrapci na grani znaju da je dužina sna tokom noći od nevjerovatne važnosti za dobro funkcionisanje našeg tela, ali i uma. Ipak, premalo se priča o hipersomniji, odnosno prekomjernom spavanju i kako ono utiče na organizam.

Lekar Cezar Carbaljo iz bolnice Ramon y Cajal je odgovorio na jedno od najtraženijih pitanja čitaoca popularnog španskog lista Marce. Da li prekomjerno spavanje loše i postoje li negativni efekti kod istog?

„Ne preporučuje se puno spavati. Spavanje duže od devet sati ima štetne posljedice po zdravlje jer uključuje poremećaj sna koji je jednako negativan kao i malo spavanja. Ovo je prva stvar koju treba znati“, počeo je.

Hipersomnija se često javlja kao jedan od simptoma depresije. Depresivni ljudi skloni su često da borave u krevetu, što može dovesti do dijabetesa zbog toga što se skladišti visoki nivo glukoze jer se zbog neaktivnosti ne troši. Takođe, spavanje duže od devet sati takođe povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, a dugo spavanje povećava zalihe glukoze, što utiče na poremećaje u ishrani.